Cestovní pojištění

Cestovat samozřejmě můžete i bez cestovního pojištění. Ale může vás to vyjít pěkně draho. Stát se totiž může vždy cokoli, ať už nějaký úraz, který sice nemusí být vážný, ale ošetření vás může stát i statisíce, nebo pouze odcizení zavazadla. Mít cestovní pojištění se zkrátka vyplatí a je dobrou investicí.
letadlo a kufr v bublině 
Jaká pojištění vybrat
Nejdůležitější částí cestovního pojištění jsou léčebné výlohy. Z tohoto pojištění poté hradíte všechny náklady na hospitalizaci, ošetření apod. Do toho spadá i transport do nemocnice ambulancí či vrtulníkem. Pojištění vás vyjde na relativně málo peněz, a přitom budete pojištěni na několik milionů korun.
Dalším důležitým pojištěním je pojištění odpovědnosti, které rozhodně oceníte, pokud vy sami někomu způsobíte škodu. Toto pojištění vás vyjde na několik desítek korun za týden, přitom opět budete pojištěni na několik milionů.
Od věci není ani pojištění zavazadel, obzvlášť pokud cestujete letecky. Pokud totiž letíte nebo jedete autobusem, o svém zavazadle nemáte neustále přehled a stát se může cokoli. Nejsou to totiž ojedinělé případy, kdy lidé přišli o zavazadlo buďto omylem letecké společnosti, nebo úmyslným odcizením.
 
Důležité je, aby vaše pojištění bylo zaplaceno ještě před tím, než na cesty vůbec vyjedete. Vaše pojištění se také bude lišit od toho, jestli jedete na dovolenou s celou rodinou, plánujete pracovní cestu nebo jedete za sportem. Je vhodné najít si na internetu srovnávače a dohledat skrze ně, jaké pojištění vás vyjde nejlépe, a kde se vyplatí se pojistit.
 mapa světa
Na co si dát pozor
Než se pojistíte, dejte si pozor na částky, co se týče léčebných výloh a odpovědnosti. U těchto položek se opravdu nevyplatí příliš šetřit.
Zjistěte si také výluky jednotlivých pojišťoven, ne všechny pojišťovny vždy proplácí všechno.
Pojištění se dělí počtem pojištěných osob, takže pokud cestujete s rodinou či dětmi, dejte si pozor na společný limit.

Cestování s batohem

Je to tak, i měsíc se dá strávit třeba v Evropě a to pouze s batohem. Můžeme si to nazvat jako minimalistické cestování. Rozhodli jste se pro trochu dobrodružství a tak začínáte na internetu, kde hledáte zkušenosti studentů, nebo dobrodruhů.

senioři s batohy

Začínejte u jádra věci

Batoh. Záleží na Vašem cíli, jestli jste se rozhodli cestovat z města do města v Evropě, nebo jste se rozhodli jít na dlouhou túru po hřebenech hor. Batoh by měl být uzpůsoben Vašim potřebám. Takže do města nepotřebujete extra ponožky a žádné vybavení nebo výstroj, měl by ale mít více přihrádek a být lehký a pohodlný. Na túry by naopak měl být pevný a objemný. Je pár věcí, které mají ale společné:

       Pásový popruh

Divíte se, protože kdykoliv si ten pásový popruh dáte, cítíte se jako školák. Ale ne, je to důležitá součást a pro ulehčení zádům byste se to měli naučit používat. Váha batohu se rozloží po celém Vašem těle, takže Vás záda nebudou tolik bolet.

       Přední otevírání

Vrchní plnění je na nic. Můžete se snažit naskládat si věci, ale stejně, zatáhnete šňůrkou a všechno se smíchá a pak něco hledejte v guláši map, vstupenek, nabíječek a mikin. Když rozepnu přední zip, mám vše jako na dlani, pěkně uspořádané.

       Místo na laptop

Úložné místo vzadu se může se hodit, pro Vaše drahocenné knihy, tablet, mobil, mapu nebo průvodce.

 

Zabalte si správně a rozumně

Vždycky jsem si zabalila více oblečení, než bylo kdy potřeba se slovy útěchy: „Co kdyby náhodou ”. Jenomže postupem času jsem se naučila přemýšlet nad tím, co doopravdy potřebuji a upřímně, je to méně než polovina.

       Zabalte si například černé kalhoty, nebo šortky, totiž k černé se hodí jakákoliv barva a tak nemusíte brát více kalhot k určitému topu. Nebo šaty. Vyberte si tak, abyste si je mohli vzít někam do restaurace, ale zároveň k moři.

       Bundu a třeba turistické boty si vezměte na sebe do letadla, nemusíte je potom složitě skládat do batohu.

       Je možné, že si něco přeperete, vezměte si s sebou tedy oblečení, které rychle schne a není potřeba žehlit.

lidé na skútrech

Nejste přesvědčeni?

Pořád si říkáte: „Proč bych měl cestovat jen s batohem?”.

Než jsem se naučila takto cestovat, všechno, co Vám zde píši, jsem si musela vyzkoušet na vlastní kůži. Jen co jsem se naučila mít jen batoh a volné ruce při odletu, příletu, cestování do hotelu, z hotelu, zjistila jsem, že mám mnohem více dovolenkového času, mnohem méně starostí a méně bolesti zad a rukou. Dovolená se opravdu stala dovolenou.