Cestovní pojištění

Cestovat samozřejmě můžete i bez cestovního pojištění. Ale může vás to vyjít pěkně draho. Stát se totiž může vždy cokoli, ať už nějaký úraz, který sice nemusí být vážný, ale ošetření vás může stát i statisíce, nebo pouze odcizení zavazadla. Mít cestovní pojištění se zkrátka vyplatí a je dobrou investicí.
letadlo a kufr v bublině 
Jaká pojištění vybrat
Nejdůležitější částí cestovního pojištění jsou léčebné výlohy. Z tohoto pojištění poté hradíte všechny náklady na hospitalizaci, ošetření apod. Do toho spadá i transport do nemocnice ambulancí či vrtulníkem. Pojištění vás vyjde na relativně málo peněz, a přitom budete pojištěni na několik milionů korun.
Dalším důležitým pojištěním je pojištění odpovědnosti, které rozhodně oceníte, pokud vy sami někomu způsobíte škodu. Toto pojištění vás vyjde na několik desítek korun za týden, přitom opět budete pojištěni na několik milionů.
Od věci není ani pojištění zavazadel, obzvlášť pokud cestujete letecky. Pokud totiž letíte nebo jedete autobusem, o svém zavazadle nemáte neustále přehled a stát se může cokoli. Nejsou to totiž ojedinělé případy, kdy lidé přišli o zavazadlo buďto omylem letecké společnosti, nebo úmyslným odcizením.
 
Důležité je, aby vaše pojištění bylo zaplaceno ještě před tím, než na cesty vůbec vyjedete. Vaše pojištění se také bude lišit od toho, jestli jedete na dovolenou s celou rodinou, plánujete pracovní cestu nebo jedete za sportem. Je vhodné najít si na internetu srovnávače a dohledat skrze ně, jaké pojištění vás vyjde nejlépe, a kde se vyplatí se pojistit.
 mapa světa
Na co si dát pozor
Než se pojistíte, dejte si pozor na částky, co se týče léčebných výloh a odpovědnosti. U těchto položek se opravdu nevyplatí příliš šetřit.
Zjistěte si také výluky jednotlivých pojišťoven, ne všechny pojišťovny vždy proplácí všechno.
Pojištění se dělí počtem pojištěných osob, takže pokud cestujete s rodinou či dětmi, dejte si pozor na společný limit.

To nejlepší z asijského street foodu

Street food je populární druh jídla, které se prodává v ulicích po celém světě. Každá země má své vlastní druhy street foodu, které běžně dostanete ke koupi. Ve světě je obecně velmi populární asijský street food. Spousta lidí volí raději pouliční jídlo před restauracemi, protože vím, že tady dostanou opravdovou a autentickou chuť Asie. Podívejme se na nejpopulárnější asijská jídla z ulicí.

 

Tsukune yakitori

Tento pokrm najdete v pouličních stáncích Japonska a jedná se o opravdovou pochoutku. Tvoří ji mleté maso, které se ochutí solí různými sójovými omáčkami, česnekem, zázvorem, cibulkou nebo japonským vínem – saké. Z masa se vytvarují kuličky nebo malé placičky, které se grilují na bambusových tyčkách. Obvykle se podávají s omáčkami či syrovým žloutkem. Pokud budete v Japonsku, tohle rozhodně vyzkoušejte.

 

asijská kuchyně

 

Pad Thai

Thajský národní pokrm, který je součástí thajského street foodu Jedná se o smažený pokrm, který se skládá z rýžových nudlí, vajec, mungo klíčků, arašídů a dalšího koření. Jako protein se nejčastěji používá tofu nebo krevety. Často najdete ale také verze s masem, kuřecím, vepřovým i hovězím. Jedná se o velkou pochoutku, kterou hojně najdete i v českých asijských bistrech.

Jeon

Tento pokrm z Jižní Koreji se nazývá také někdy korejské palačinky. Jsou plněné a dělají se na sladký i slaný způsob. Nejčastěji ale potkáte slanou verzi, kdy se plátky masa a zelenina nakrájí na velmi malé kousky a poté se obalují v mouce a vajíčku. Takto se smaží ve tvaru palačinky.

 

asie

 

Shaobing

Toto pečivo, které připomíná plochou housku pochází z Číny a běžně ho tam seženete téměř v každém pouličním stánku. V tomto případě se těsto vrství a jednotlivé vrstvy se potírají sezamovou pastou Výsledek je křupavé pečivo se sezamovou chutí, které je výborné nejen jako příloha k nejrůznějším pokrmům, ale i jen tak jako rychlá svačinka.

Cestování s batohem

Je to tak, i měsíc se dá strávit třeba v Evropě a to pouze s batohem. Můžeme si to nazvat jako minimalistické cestování. Rozhodli jste se pro trochu dobrodružství a tak začínáte na internetu, kde hledáte zkušenosti studentů, nebo dobrodruhů.

senioři s batohy

Začínejte u jádra věci

Batoh. Záleží na Vašem cíli, jestli jste se rozhodli cestovat z města do města v Evropě, nebo jste se rozhodli jít na dlouhou túru po hřebenech hor. Batoh by měl být uzpůsoben Vašim potřebám. Takže do města nepotřebujete extra ponožky a žádné vybavení nebo výstroj, měl by ale mít více přihrádek a být lehký a pohodlný. Na túry by naopak měl být pevný a objemný. Je pár věcí, které mají ale společné:

       Pásový popruh

Divíte se, protože kdykoliv si ten pásový popruh dáte, cítíte se jako školák. Ale ne, je to důležitá součást a pro ulehčení zádům byste se to měli naučit používat. Váha batohu se rozloží po celém Vašem těle, takže Vás záda nebudou tolik bolet.

       Přední otevírání

Vrchní plnění je na nic. Můžete se snažit naskládat si věci, ale stejně, zatáhnete šňůrkou a všechno se smíchá a pak něco hledejte v guláši map, vstupenek, nabíječek a mikin. Když rozepnu přední zip, mám vše jako na dlani, pěkně uspořádané.

       Místo na laptop

Úložné místo vzadu se může se hodit, pro Vaše drahocenné knihy, tablet, mobil, mapu nebo průvodce.

 

Zabalte si správně a rozumně

Vždycky jsem si zabalila více oblečení, než bylo kdy potřeba se slovy útěchy: „Co kdyby náhodou ”. Jenomže postupem času jsem se naučila přemýšlet nad tím, co doopravdy potřebuji a upřímně, je to méně než polovina.

       Zabalte si například černé kalhoty, nebo šortky, totiž k černé se hodí jakákoliv barva a tak nemusíte brát více kalhot k určitému topu. Nebo šaty. Vyberte si tak, abyste si je mohli vzít někam do restaurace, ale zároveň k moři.

       Bundu a třeba turistické boty si vezměte na sebe do letadla, nemusíte je potom složitě skládat do batohu.

       Je možné, že si něco přeperete, vezměte si s sebou tedy oblečení, které rychle schne a není potřeba žehlit.

lidé na skútrech

Nejste přesvědčeni?

Pořád si říkáte: „Proč bych měl cestovat jen s batohem?”.

Než jsem se naučila takto cestovat, všechno, co Vám zde píši, jsem si musela vyzkoušet na vlastní kůži. Jen co jsem se naučila mít jen batoh a volné ruce při odletu, příletu, cestování do hotelu, z hotelu, zjistila jsem, že mám mnohem více dovolenkového času, mnohem méně starostí a méně bolesti zad a rukou. Dovolená se opravdu stala dovolenou.