Kupujeme ojetinu

Přesto, že skutečný stav vozu asi pouhým okem neodhalíte, existuje spousta různých indicií, které vám mohou prozradit, že chvalozpěvy prodejcovy na vámi vybraný vůz mohou znít tak trochu falešně.
Vůz si nejdříve prohlédněte ze vzdálenosti dvou, tří metrů. Zaměřte se na nějaké vypoukliny v karoserii. Hlavně jamky na střeše mohou naznačit, že s vozem někdo pořádně bouchnul. Totéž znamenají spáry ve spojích jednotlivých dílů karoserie. Mezery mezi víky a blatníky, mezery mezi dveřmi. Když je auto nové, jsou tyto mezery vždy stejně široké a jednotlivé díly jdou vždy rovnoběžně. Taktéž vážné mohou být různé promáčkliny v prazích.
otevřené auto
Naopak zanedbatelné jsou různé drobné promáčkliny v náraznících. Drobné oděrky laku taky nenasvědčují nějaký vážný problém.
Vizuální kontrolu exteriéru máme úspěšně za sebou. Ještě mžeme zkontrolovat čelní okno, jestli třeba nenese stopy od stěračů. Zároveň zkontrolujeme jejich funkci. Když už jsme u ovladačů, ověříme si funkci všech světel a ukazatelů směru.
auto v zatáčce
Přece jen, kdyby nějaká lampa nesvítila, seriózní prodejce vám žárovku ještě před předáním vozu rád vymění.
Vevnitř vozu zkontrolujeme vizuálně celý interiér. Prosezené sedačky a ošoupané (sjeté) pedály mohou naznačit, že s vozem se jezdilo více než udává počítadlo kilometrů. Prasklé dvířka odkládací skřínky, případně jiné praskliny plastů svědčí že do nich někdo pořádně narazil třeba koleny. Můžeme tak s úspěchem usuzovat, že auto bylo bourané. Totéž může naznačit ošoupaný a uvolněný potah stropu.
malý fiat
V neposlední řadě zkontrolujeme funkci sedaček. Měly by se dát volně přizpůsobit vaší postavě. Pojezd dopředu a dozadu, jejich aretace musí být bezproblémová. Totéž platí o výškovém seřizování.
Bezpečnostní pásy, všechny, musí jít lehce ukotvit. Navijáky musí fungovat bez problému. Jejich závada opět naznačuje že už někoho zachytily.
Zkontrolujte i sklápění opěradel a vůbec všech částí zadních sedadel. Problémy bývají i v zavazadlovém prostoru, u krytu rezervy. Při té příležitosti zkontrolujte i povinnou výbavu.
Čím důkladnější budete při kontrole kupovaného vozu, tím pravděpodobněji předejdete případným problémům.
Buďte důkladní. Vyplatí se vám to.