Už jako děti, tedy kluci, jsme se těšili, jak budeme svíčky zapalovat. Ona to také byla jediná příležitost, kdy nám, kdo měli odpovědné rodiče, bylo dovoleno mít v ruce sirky a něco zapálit. A ještě před rodiči.
V našich luzích a hájích se zapalovaly svíčky buďto jen tak, nebo ve svícnech. A to od těch obyčejných, až po drahé kupované, nebo nejkrásnější, přírodní, jen upravené. Ty byly nejčastěji z paroží. A byly krásné.
Nejčastější svícen v našich domovech býval udělán z věnce a měl čtyři misky. Jistě znáte. Ano, onen pověstný adventní věnec. Každou neděli před vánoci se zapálila jedna svíčka.
Za tento věnec můžeme poděkovat hodně dávno žijícím dětem. Ty se stejně jako ty dnešní nemohly dočkat svých oblíbených svátků, a tak se neustále ptaly Johanna Hinrichema Wichernema, což byl protestantský teolog, kdy už ten slavný den nastane. A on tedy, aby nemusel stále odpovídat, vymyslel svícen, do kterého dal devatenáct červených svíček, a ještě čtyři bílé. Ty červené znázorňovaly dny všední, a ty bílé neděli. Nu a každý den se zapálila jedna. To se stalo v roce 1839. Od té doby se svícen upravil, červené svíčky na všední dny vymizely a zůstaly jen ty čtyři na každou neděli před vánoci. Každá svíce má nyní svůj význam a symboliku, ale to bych hodně přesáhl rozsah článku.
Raději se věnujme ještě jinému svícnu, který často vídáme za okny lidí, kteří vůbec netuší, co a proč tím vlastně vyjadřují. Prostě to bylo na trhu levné, tak se to koupí. A dá za okno. Neví, že je to “zohavenina” svícnu, který má hlubokou a pohnutou historii.
Tomu se již kdysi pradávno na začátku letopočtu a před ním říkalo Menora. Je to svícen židovský a původně byly jen dva zlaté. Nikdo již dnes neví, kam se poděly. Původní měl sedm ramen, a tak je zobrazen i ve znaku dnešního Izraele. Devíti ramenná Menora Židům připomíná Chanuku, tedy jejich svátek, kdy olej hořel osm dní, ačkoli množství bylo jen na jeden jediný den. Proto osm ramen, jako osm dní. Deváté je určeno na svíci, od které se zapaluje. Ale pozor. Ani jeden židovský svícen nemá nic společného s našimi křesťanskými svátky, jak je slavíme my, křesťané.
Rubrika: Bydlení
Retro bydlení
Jestliže byste si chtěli zařídit bydlení, které bude ve stylu retro, ale bohužel nevíte, jak toho docílit, pak byste si měli přečíst tento článek, protože již o pár řádků níže se dozvíte, co to vlastně retro vůbec je a co k takovému pravému retru vůbec patří.
Velká spousta lidí si myslí, že je retro přesně definovaným stylem, ale přitom tomu tak vůbec není, protože se jedná o individuální záležitost. U nás v Evropě si nejčastěji spojujeme styl retro s dobou komunismu, kdy byly in velké obývací stěny, dýhovaný nábytek nebo kuchyňské linky z plechu. Také nesmíme opomenout tapety s geometrickým nebo květinovým vzorem.
Co se týká retra amerického, zde si jej lidé spojují s koženým nábytkem, který je v červené barvě, větráky u stropu, jukeboxy a mnoho dalších.
Název retro bychom mohli použít pro něco, co je již minulé. Na jednu stranu se tedy může jednat o označení pro cokoliv zpět v čase a na druhou to může znamenat i technologickou zastaralost. Například v takovém umění je za retro považována éra plakátů nebo pop art stylu.
Specifickými materiály je nejčastěji dřevo, litina, mosaz nebo tehdy nové materiály jako byl vinyl či chrom. Lidé při vybavování svých domácností nejčastěji používali syté barvy a vzory. Obrazce a květiny se neprojevovaly pouze na tapetách, ale také na záclonách nebo polštářích.
Jestliže by se vám líbilo mít domácnost v retro stylu, pak je to určitě možné zařídit, jelikož velká spousta výrobců nabízí různý nábytek či bytové doplňky v tomto stylu. Úplně nejlepší by bylo, kdybyste začali u kuchyně či jídelny.
Takovou kuchyňskou linku byste měli zvolit s dekorem dřeva nebo v barvě bílé a to s rámečkovými nebo skleněnými výplněmi.
Pokud vlastníte bar, měli byste k němu zvolit vysoké barové židle s kulatým sedákem.
K těm nejtypičtějším doplňkům patří hodiny z kovu, staré kávovary, přenosná rádia, různé lustry a lampičky apod.
Jestliže se vám retro styl opravdu líbí, měli byste si zařídit váš interiér podle něj.
Příjemné bydlení
Je to krásná situace, když se člověk stěhuje do nového bytu. Nebo také do nového domu. To je jedno, protože v obou případech nám nastávají krásné starosti se zařizováním. Běhání s metrem po prázdném bytě sice zadává příčinu k veselosti, ale udělat se to musí, protože je třeba mít přehled kam a co se může na ta místa vejít. Asi těžko můžeme dát tří metrovou sedačku na místo, kde jsou volné pouze dva metry a nějaký ten centimetr. A pak, později, už nepůjde jen o rozměry, ale také o to, aby to celé vzhledově ladilo a nemuselo se to pracně rozdělávat. Tím mám na mysli některý skládací nábytek.
A v neposlední řadě také není zcela od věci udělat to celé tak, aby to lahodilo oku. Nejlépe našemu ale i případným návštěvám. Zde je ovšem potíž v tom, že se každému líbí něco jiného a každý by to udělal jinak. Nedbejte toho, je to váš byt a vaše bydlení.
Další problém je, když se stěhují dva a neshodnou se ani na zařízení, ani na uspořádání. Každý z nich má jinou představu a je přesvědčen o tom, že právě ta jeho je nejmodernější a nejhezčí. Protistrana však tvrdí že ne a ve vypjatých situacích se chápe pánve a začíná tuhá bitva. Tak takhle ne, přátelé.
Pokud opravdu nevíte, jak to udělat, tak se obraťte na odborníky, kteří na to mají školy, zkušenosti a mají dokonalý přehled o tom, co je moderní. Takoví lidé jsou bytoví návrháři a designéři. Ti vám mohou nejen podat informace, ale i pomoci s celým zařizováním a vy si můžete být na sto procent jisti, že by to nikdo lépe neudělal.
Velmi vřele doporučuji je oslovit. Pak jim sdělíte částku, kterou míníte investovat a počkáte si na jejich návštěvu. Protože zde se nepracuje z papíru, ale přímo z místa. Odborník chce totiž vidět komplexně. Takže musí přijet až na místo.
Nu, pak už je vše věcí domluvy, většinou se to má tak, že odborník udělá nějaké návrhy, které vám pak předloží a tím začne vaše spolupráce. A vždy také dobře skončí.
Podnikatel nemusí být boháč
Dokud se soukromým podnikatelům v jejich byznysu daří, nemohou si tito stěžovat. Dělají to, co je baví, a to tak, jak jim to vyhovuje, prakticky nikdo kromě dodavatelů, odběratelů a státu na ně nemá vliv a jsou tak v mnoha ohledech zcela svými pány, nikdo jim neříká, kdy a co mají dělat, a také jim nikdo nestanoví plat, který by byl fixní a bez možnosti růstu.
Takže jsou podnikatelé někdy svobodní boháči. Ovšem to skutečně jenom tehdy, když se jejich byznysu daří. Jakmile se tu totiž situace obrátí, jakmile se dařit přestane, jsou na tom takoví soukromníci klidně i daleko hůře než zaměstnanci či kdokoliv jiný. V tu chvíli nemusí mít třeba ani na holé živobytí, v tu chvíli se mohou dokonce propadat do dluhů a jejich firma jde ke dnu, nemaje třeba ani peníze na své udržení se v chodu.
Jenže co když se to právě takto zvrtne? Co když se podnikatel dostane do dočasné svízelné ekonomické situace, s níž se nedokáže vlastními silami a prostředky vypořádat?
V takových časech to nejednou dokáže zachránit už jenom dobře zvolená a také získaná půjčka. Podnikatelská půjčka, jež se do takového podniku investuje a s jejíž pomocí se tak podaří se s panující krizí vypořádat.
Jenže kde půjčí podnikateli, který je v krajně nezáviděníhodné situaci, který nemá dost možná žádné zisky, ale jenom ztráty?
Takovým pomocníkem se může nejednou stát už jenom nebankovní společnost a touto poskytovaná americká hypotéka bez registru. Právě u takové hypotéky totiž nevadí, že má podnikatel jenom nízké příjmy, respektive špatně vypadající daňové přiznání, že má nějaký ten záznam v registrech dlužníků, který mu kazí reputaci, že má tu ten a tu onen další problém. Tady se totiž dá nemovitost do zástavy, a když se i prokáže, že dotyčný bude schopen splácet, je vše na nejlepší cestě k získání peněz, jichž je k odstranění nedostatků nezbytně zapotřebí.
Kupte si levné bydlení. Nebudete litovat
Zdá se vám, že koupě nového bytu je pro vás nad vaše finanční možnosti? Možná byste v takovém případě mohli začít uvažovat o levnějších možnostech.
Kupte si levné bydlení. Nebudete litovat
Byty, rodinné vilky a obecně všechny formy klasického bydlení jsou v dnešních dnech prakticky předražené. Situace na trhu s obytnými nemovitostmi je pro středně příjmovou třídu skutečně tristní. Bydlení neustále zdražuje a nikde není vidět ani náznak případného stropu. Díky tomu i za maličkou garsonku dnes dáte často i více než dva miliony korun, a to nejen ve vždy drahé Praze, ale i v daleko méně atraktivních regionech. Není tak divu, že řada lidí již rezignovala na koupi vlastní obydlí a smířila se s životem v podnájmu. Vy ale nemusíte. Máte-li alespoň průměrný příjem, můžete si určitě dovolit vhodné bydlení, i když nikde není záruka, že bude vyloženě tradiční.
Díky vysokým cenám obytných nemovitostí začaly jít více na dračku alternativy, třeba v podobě houseboatů. Ne každý chce ale bydlet na vodě. Většina lidí jsou u nás suchozemci. I proto dávají přednost něčemu trochu jinému, třeba mobilnímu domu. Tento způsob bydlení se prakticky v ničem neodlišuje od bydlení klasického, snad jen v ceně, která je ve většině případů nesrovnatelně nižší.
Výbava je super
Je jasné, že jestli kvůli něčemu uvažovat o mobilním domě, tak hlavně kvůli jeho nízké ceně. Tento druh bydlení samozřejmě není také k dostání vyloženě za pár korun, ale pořád se to vyplatí více než investice do standardního bytu. A když nemáte peněz na zbyt nebo nechcete mít hypotéku a tři desetiletí a dál, vlastně moc jiných možností ani nemáte. Nejedná se ale o žádnou z nouze cnost, ale o skutečně plnohodnotné bydlení, ve kterém se budete moci cítit nejen pohodlně, ale zároveň i bezpečně. K tomu dopomáhá i vnitřní výbava ve formě nábytku, případně elektrických spotřebičů, která už je ve většině případů v ceně.
Dříve vyrobené modely už dnes nejsou vhodné k celoročnímu bydlení, ale pokud byste hledali třeba chatku na léto, mohou vám sloužit hodně dlouho. V případě, že vám nevadí investice do zateplení, můžete chatku přebudovat i do zimní verze. Stačí mít jen hezký plácek na dovolenou a tam svou novou chatku dovézt.
Syndrom vyhoření a jeho prevence
Syndrom vyhoření je psychický stav, kdy je člověk dlouhodobě vyčerpaný. Tvoří jej samozřejmě velké množství symptomů, a to emoční, postojové a mezilidsko – vztahové. Člověk se cítí sklíčeně, popudivě, bezmocně, pociťuje nechuť k práci, zapomíná, není soustředěný a nechce pracovat s lidmi. Stejně jako u jiných nemocí je i u tohoto problému důležité mu předcházet, což je mnohem jednodušší než jej složitě léčit.
Syndrom vyhoření ohrožuje většinu profesí, které mají v náplni práce sociální interakci s dalšími lidmi. Velice často se objevuje u lékařů a zdravotního personálu, u pracovníků v sociálních službách a v podobných profesích.
Prevence syndromu vyhoření spočívá především v dobré psychohygieně a v dostatečném odpočinku, neméně důležitá je také motivace ohroženého pro práci.
· Psychohygiena – péče o sama sebe je nejdůležitější částí prevence syndromu vyhoření. Nežijte jenom prací, věnujte se sami sobě, sportujte, pasivně i aktivně odpočívejte, pokud se na to cítíte, najděte si vrbu. Pokud se budete cítit psychicky dobře, pak budete méně ohrožení syndromem vyhoření.
· Motivace – motivace pro práci je velice důležitá. Největším problémem je, pokud člověk dělá svoji práci jenom kvůli penězům nebo protože nemá jinou možnost. Každý z nás má nějaké motivační faktory, jak vnitřní tak vnější a ty tvoří celkovou motivaci. Dělejte tedy práci, kterou máte rádi a nedělejte nic, co dělat nechcete. Ušetříte si spoustu stresu.
· Vztahy na pracovišti – vztahy na pracovišti jsou další důležitou součástí našeho života. S kolegy trávíme podstatnou část dne, a pokud spolu nevycházíme, je pro nás pracovní doba o to těžší. Prostě je pro prevenci syndromu vyhoření základem.
Syndrom vyhoření se léčí poměrně těžce. Rozvinutý syndrom vyhoření musí napravit psycholog, popřípadě psychiatr protože k onemocnění se mohou přidružit třeba deprese, sebevražedné myšlenky či rezignace.
Vyzkoušejte kvalitu autožárovek osram nightbreaker
Buďme zcela upřímní, neosvětlené auto nebo i jen zcela z malé části osvětlené, může způsobit stejně katastrofický scénář, jako chodec oblečený v tmavém oblečení, bez jakéhokoliv výstražného označení. Světla upozorňují ostatní řidiče, že nejsou na silnici sami a mohou se tak při své jízdě vzájemně respektovat a dodržovat pravidla silničního provozu. Pokud nefungují světla, auto se snadno přehlédne a neštěstí je na světě.
Na druhou stranu, špatně svítící auto, které vyjede za cedule měst, je další problém. Řidič se snaží tak moc soustředit na jízdu před sebe, že snadno přehlédne jinou nástrahu. Zde se skutečně nevyplatí šetřit, ale naopak investice do kvalitních žárovek přináší daleko pohodlnější a bezpečnější jízdu. Výrobci autožárovek Osram jsou si toho plně vědomi, a tak dodávají na trh jen to nejlepší. Vyšší světelný tok a jasnější paprsek světla, což je pro řidiče ideální kombinace při jízdě v noci nebo za snížené viditelnosti. Jedná se o jednu z nejvyšších kvalit, kterou lze zakoupit. Na trhu působí už 100 let a svoji nabídku neustále rozšiřují a zdokonalují.
Vybavte značkově svůj automobil
Výrobce těchto autožárovek dokáže po všech stránkách vybavit váš automobil a také s jistotou dodá nejvyšší kvalitu, kterou můžete nalézt v těchto produktových řadách.
Originál – jedná se o základní řadu žárovek, kterou potřebuje každý majitel vozu do blikrů, osvětlení SPZ, koncových světel, H3, H4, H7 a další druhy.
Ultra life – vysoká kvalita, s garanční zárukou až na 3 roky, také vydrží až 3x déle, než běžná autožárovka. Je vhodná do všech automobilů a hlavně ji ocení majitelé aut, co mají světlomety s čirým sklem a navíc také se zhoršenou dostupností pro výměnu.
Cool Blue Intense – s touto žárovkou neuděláte chybu, jedná se o moderní, jasně bílé světlo, které se jeví jako modravé. Důležité je to, že vydává o 20% více jasu, než originální žárovky.
Silverstar 2.0 – jedná se o velmi dobrou žárovku pro všestranné použití s kvalitním poměrem světelného výkonu a životností.
Nightbreaker Unlimited a Laser – řadí se mezi špičkové druhy autožárovek. Cenově jsou možná o trochu dražší, ale zase v poměru toho, co dokážou, je to nesrovnatelné. Jedině osram nightbreakerpromění tmu ve sluneční den, nabízí totiž o 110 % více světla na silnici, než halogenová žárovka.
I když poskytne delší viditelnost světelného kužele, neoslňuje protijedoucí řidiče. Tím samozřejmě snižuje únavu očí a vede k větší bezpečnosti při řízení v noci.
Rozhodně se nevyplatí na autožárovkách šetřit, je lepší si automobil vybavit prestižní značkou, která zaručuje vyšší světelný tok, jasnější paprsek světla a delší životnost žárovky. Pamatujte na to, že bezpečně jezdí ten, kdo vidí a je také dobře viděn.