Jak spořit

Ať již spoříme na penzi, na novou kuchyň nebo pro děti svých dětí, je dobré dodržovat několik pravidel, aby se nám spoření dobře vedlo. Pro každého mohou být více či méně důležitá, ale rozhodně stojí za to si o nich popřemýšlet.

Motivace

Při střádání peněz je důležité vědět, co si za naspořené peníze chceme koupit. Nebo komu je odkážeme. Bude nás to motivovat k ukládání peněz. Je však možné šetřit i jen tak, odkládat finance pro strýčka příhodu. Dále je velice důležité, abychom se ujistili, že máme dostatek trpělivosti k dlouhodobé činnosti, kterou je spoření.
kasička prase

Po troškách

Na spořící účet, nebo pod polštář, ukládáme pouze drobné částky.  A to tak malé, aby nám nechyběly při běžném provozu domácnosti. Tyto malé obnosy mohou být například zaokrouhlením peněz na účtu po provedené platbě, platbách. Nebo to mohou být drobné, které nám zbývají po nákupu.

Žádná zvědavost

Nedíváme se jak naše úspory rostou. Byli bychom totiž v příliš velkém pokušení za něco je utratit. Naopak, čím méně nám bude záležet na množství peněz, které máme nastřádané, tím větší sumy můžeme dosáhnout. Tím větší obnos poté můžeme investovat třeba do nové kuchyně nebo odkázat svým dětem.

Cena spoření

Když spoříme, musíme si být vědomi, že i odkládání peněz do budoucna něco stojí. Touto cenou je inflace, o kterou se naše úspory znehodnotí. Když si však uvědomíme, že díky naší drobné námaze si nemusíme brát půjčku na potřebnou věc, zjistíme, že jsme nakonec vydělali. Potažmo, že jsme ušetřili nemalé výdaje našim potomkům.
počmárané prase

Nástroj

Málo kdo má dnes doma trezor (nebo slamník), kde by shromažďoval peníze. Je totiž docela rozumné nechat své úspory v relativním bezpečí bankovního účtu. Ale hlavně být sami ve větším bezpečí tím, že si doma nebudeme pěstovat lákadlo pro zloděje.

Úspory jsou důležité i přes to, že již máme třeba hypotéku nebo leasing na auto. Vždy nás totiž může navštívit strýček příhoda, který si s sebou odnese třeba pračku týden po záruce. A konec konců, když se nám podaří odkázat nějaké ty drobné svým dětem, rozhodně za to nebudou nerady.