Česnek, blahodárný a smradlavý

Česnek. Palice česneku skrývá několikero stroužků. Každý s těchto stroužků je zabalen v papírově tenkém obalu. Po jeho odbalení a naříznutí osobě dají vědět blahodárné silice.
Užívání česneku je od pradávna uznávaným léčivým pokrmem. Chrání srdce, roztahuje cévy, působí antioxidačně a zvyšuje imunitu. Hlavně staří valaši a lidé z vesnic zahajují den, jak jinak než konzumací alespoň jednoho stroužku česneku. Buď jej sní tak jak je, nebo si jej nakrájí na tenké plátky a naskládají na plátek pečiva potřený máslem, nebo měkkým sýrem. Pevně věří tomu, že tento rituál je uchrání před všemi možnými nemocemi. Je možné, že víra uzdravuje, ale v tomto případě jde o víru velice podpořenou česnekem.
rozdělaný česnek
Užívání česneku komplikuje právě ono agresivní aroma. To se dá trochu otupit, když česnek lehce orestujeme na rozpáleném oleji. Pro ty, co jím nejen aroma, ale i další silice nedělají dobře, jsou vyráběny česnekové granuláty, které jsou své agresivity téměř zcela zbaveny.
Ne tak agresivní variantou, je konzumace jarního Česneku medvědího. Voní daleko jemněji a příjemněji a není tak agresivní na žaludek. Léčivé schopnosti má ale totožné.
sýr, ořechy a pečivo
Využití česneku je široké. Jen kolik existuje druhů česnekových polévek. Klasická česnečka je s orestovaným krutóny chleba a s vajíčkem. Česnečka s přidáním Olomouckého tvarůžku, tzv. Loštická smrďulka je další populární variantou. Nebo znamenitá a luxusní česnečka se smetanou. Variant česneček je moře. V každé hospodě a v každé domácnosti se vaří jiná. Vždy jde však o polévku zdravou, ideální do zimního období a v období chřipkových epidemií.
bramborová polévka
Česnek je nezbytný u topinek. Opečený chléb, potřený česnekem je ideální přílohou například k tatarskému bifteku. Bez česneku nejde ani udělat dobrý bramborový placek.
Na závěr uvedu jeden zaručený recept proti nachlazení, pocházející od našich babiček. Uvaří se hrnek mléka. V něm se rozpustí lžíce medu, oříšek másla a namačká se do něj stroužek česneku. Myslím, že pro mnohé jen pomyšlení, že by měli něco takového popíjet by bylo uzdravující. Co říkáte?