Aby lidé nezapomněli

Vezměte do ruky namátkou nějaký turistický prospekt kteréhokoliv města, případně si otevřete jakoukoliv webovou stránku, jež se nějakého aspoň trochu významnějšího města týká. Prolistujte si to a klidně se s vámi vsadím, že tam minimálně na jedno muzeum narazíte. A spíše jich tam naleznete povícero, ne jenom jedno jediné.
londýnské muzeum
Je tomu prostě tak. Protože i místa, jež se nemohou právě pyšnit svojí současností, nalézají alespoň něco v dobách tu více a tu méně zašlých, na co mohou být hrdá, co mohou vystavit světu na odiv. Protože lidstvo existuje už strašně dlouho a to by bylo, aby se to které místo nedobralo aspoň něčeho byť i jen trochu významného, co by si pozornosti zasloužilo.
Někde se v takových muzeích pyšní svými slovutnými rodáky, případně alespoň takovými ze svých bývalých občanů, kteří tak docela nezapadli v prachu zapomnění. I mé rodné městečko jedno takové má.
retro brýle
Jinde se pyšní expozicemi věnovanými vykopávkám tu staršího a tu novějšího data, jsou muzea věnovaná technice a naplněná tu více a tu méně z provozu vyřazenými zařízeními, jsou muzea přírodovědná, kde se to jenom hemží exponáty ze zvířecí nebo rostlinné říše, existují muzea písemnictví, módy, nejedna expozice názorně ukazuje, jak se v oněch místech žilo, pracovalo, jak a čím se lidé bavili a krátili si volný čas.
Návštěvníkům se představují i celé provozovny, jež už pro svou zastaralost nemohou sloužit svému původnímu účelu, od malých dílniček třeba až po celé továrničky. Svá muzea mají hasiči, policisté, vojáci, dozvídáme se, jak kdysi vypadal vzdělávací systém či jak se kutaly nerosty pod zemí,…
Ještě dlouho by se dalo pokračovat ve výčtu toho, co vše mohou muzea, jichž je na zemském povrchu nepočítaně a jež , vystavovat.
školní lavice
Jedno muzeum však bývá v každé zemi tím nejvýznamnějším. U nás je tímto Národní muzeum v naší stověžaté matičce měst, jež už má i samo o sobě tak dlouhou historii, že by se mohlo i samo stát muzeálním exponátem, muzeem vystavovaným někde v muzeu.
Toto obsahuje, jak známo, nejednu expozici a představuje i jména nejednoho našeho velikána. A jeho sláva se málem hvězd dotýká.
Toto muzeum je známé natolik, že dokázalo zastínit i muzeum jiné, věnované velikánovi ze všech našich velikánů největšímu, jehož jméno se tu navíc kupodivu ani neobtěžovali uveřejnit. Tedy je slavnější než Muzeum peří věhlasného Járy Cirmmana.